Inwestorzy wybierają Toruń | torun.direct - Centrum Wsparcia Biznesu

Inwestorzy wybierają Toruń

Inwestorzy wybierają Toruń

Zdjęcie - inwestycje

Inwestycje w północnej, wschodniej, centralnej i lewobrzeżnej części miasta. Nowe firmy i nowe miejsca pracy – tak w skrócie można opisać sytuację związaną z biznesowymi inwestycjami w Toruniu.

Już wkrótce powitamy w Toruniu nowe firmy, które wprowadzą się do prężnie rozwijającego się parku logistycznego Panattoni Park Toruń II, funkcjonującego w Strefie Inwestycyjno – Logistycznej Toruń Wschód. Mowa tu o dwóch globalnych przedsiębiorstwach logistycznych: Dachser i Hellmann Worldwide Logistics Polska, a także jednym z największych przedsiębiorstw zajmujących się hurtową dystrybucją artykułów FMCG. Trwa intensywna rozbudowa parku Panattoni. Zakończenie prac budowlanych dla hali A, której powierzchnia wyniesie ponad 19.000 m2, planowane jest na III kwartał tego roku. Inwestor rozpoczął też realizację hali C, która docelowo dedykowana będzie kolejnemu gigantowi z branży TSL.

- To bardzo ważne, że w Toruniu osiedlają się kolejne firmy. Duże, globalne przedsiębiorstwa, które dostrzegają potencjał naszego miasta. Utwierdza to nas w przekonaniu, że intensywna współpraca z inwestorami i proinwestycyjna polityka miasta jest tą właściwą ścieżką, którą będziemy podążaćmówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

W samej Strefie Inwestycyjno – Logistycznej Toruń Wschód inwestują też inne duże firmy. TZMO S.A. całkiem niedawno oddało do użytkowania kolejny obiekt produkcyjny, a kilka tygodni temu powstał tu także magazyn wysokiego składowania. To pierwszy w Toruniu obiekt typu „silos”, w którym regały służą nie tylko do magazynowania towarów, ale pełnią również rolę elementów konstrukcyjnych budynku.

Strefa to także dobre miejsce do inwestowania dla małych i średnich przedsiębiorców, zarówno tych lokalnych, jak i firm z regionu. W tej lokalizacji swoje inwestycje prowadzi już 16 przedsiębiorców, a zapełnienie terenów inwestycyjnych sięga już 90 %. Wśród inwestorów MŚP znajdziemy między innymi firmy: Rollstick, Pulscenter, MGB, Borwood, HF Inverter, Maszynohurt, Foxpol, Icewind, Isum, HS Inwestycje, Mager, Pema, Waran i Exodus. Wszystkie te inwestycje wygenerują co najmniej 80 nowych miejsc pracy.

Trwa intensywny proces inwestycyjny na 57 hektarach w północnym Toruniu. Na obszarze wzdłuż ulicy Fortecznej i Strobanda znajduje się 20 działek, na których obecnie prowadzone są inwestycje. To kolejne dobre miejsce dla inwestorów na biznesowej mapie naszego miasta. W tej lokalizacji, wszystkie miejskie nieruchomości znalazły nabywców, a część inwestorów już – z powodzeniem, prowadzi swą działalność w tym miejscu. Wśród nich 6 największych: Neuca, Baza, AMK Invest, Em-tech, Mentor i Abler.   

Przy ulicy Fortecznej powstaje pokaźny obiekt firmy Margo. Trwa rozbudowa kompleksu Forteczna Park. 4.400 m2 – to powierzchnia centrum logistycznego firmy DPD Polska. Biznesową strefę w tej lokalizacji dopełniają: Butterfly School, Fart Produkt, Altom, autoSTER i LVS.

Prężnie rozwija się Park Przemysłowy ELANA. Wśród licznych – warte podkreślenia: nowych firm, osiedlających się w parku, szczególną uwagę w ostatnim czasie skradła jedna inwestycja. Blisko 50.000 m2 – tyle wyniesie planowana powierzchnia magazynowo – biurowa centrum logistycznego, którego operatorem jest firma White Star Logistics.

- Toruń stanowi łącznik północnej i centralnej Polski. Bliskość tych dwóch mocno rozwijających się rynków oraz  położenie bezpośrednio przy autostradzie A1 ma wpływ na  dynamiczny rozwój miasta jako centrum logistycznego podkreśla  Dominik Buczkowski, Industrial Business Development Director w White Star Real Estate.

- Kolejna inwestycja na terenie Parku Przemysłowego Elana, kolejna inwestycja branży logistycznej w Toruniu. Jakiś czas temu postanowiliśmy, że jeszcze intensywniej będziemy prezentować walory inwestycyjne Torunia – właśnie przedstawicielom branży TSL – ponieważ bez wątpienia jest to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów. Okazało się, że ten pomysł był bardzo dobry. Już teraz, sukcesywnie stajemy się ważnym ośrodkiem, dostrzegalnym przez branżę, która coraz śmielej tutaj inwestujedodaje Łukasz Szarszewski, dyrektor CWB.

Nowe przestrzenie biurowe. Polna 66 – to nowy adres na biznesowej mapie Torunia. Blisko 3.900 m2 powierzchni, osadzonej na 3 kondygnacjach nowego obiektu, który łączy w sobie elementy nowoczesnej architektury biurowej z dużą funkcjonalnością. Biurowiec zostanie oddany do użytku już niebawem – jesienią tego roku.

Nieopodal, przy ul. Pod Dębową Górą powstaną 2 nowoczesne budynki biurowe. Jeden z nich będzie nową siedzibą firmy, zaś drugi będzie przestrzenią biznesową dla innych firm na wynajem. Inwestorem jest firma Pikseo – reprezentująca sektor IT, partner międzynarodowej korporacji Google.

Znamy wstępne wizualizacje nowego projektu inwestycyjnego przy ulicy Szubińskiej 13. Inwestor, który nabył nieruchomość od Gminy Miasta Toruń przedstawił swoje plany. W założeniu będzie to obiekt usługowo - biurowy, charakteryzujący się schludną, nowoczesną i wtapiającą się w otoczenie architekturą. Budynek będzie składał się z dwóch kondygnacji, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 1.300 m2.

Pozostając na lewobrzeżu, obserwujemy intensywny proces inwestycyjny na terenach położonych wzdłuż ulicy Andersa. Na blisko 17 hektarach rośnie kolejny park technologiczny, którym zarządza Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Do tej pory – w tej lokalizacji – sprzedano już 18 z 33 nieruchomości, o łącznej powierzchni ponad 9 ha. Tereny dedykowane są małym i średnim przedsiębiorstwom. Swe inwestycje rozpoczęły firmy: Magnetix, PH Manga oraz Uromed. Pozostałe nieruchomości zostały zakupione między innymi przez: Europack, Oyo Brewing, Con-Graph, SEMPRE, Kamix Opakowania, Kartki z Kotkiem, Centrum Reklamy GRAFFICO, Gastroparts, jak i firmę budowlaną Fijałkowski i S-ka.

To nie wszystko, w Toruniu bardzo dużo dzieje się w sektorze HoReCa – powstają nowe hotele, miejsca noclegowe, restauracje i punkty gastronomiczne, a kolejni inwestorzy – w tym globalni, typu marka Starbucks, poszukują lokalizacji i poważnie myślą o lokowaniu biznesu w mieście.

Warto dodać, że część inwestycji realizowanych w Toruniu objęta jest wsparciem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Bardzo dużą uwagę miasta przyciąga rozwój lokalnych przedsiębiorców. Te aktywności sukcesywnie prezentowane są przez Centrum Wsparcia Biznesu, które to obecnie pracuje nad kolejnym materiałem. Już niebawem opublikowany zostanie projekt prezentujący potencjał, jakim dysponują lokalne firmy, na przykładzie jednej z nich. To firma, która w swej szerokiej działalności skutecznie oferuje innym przedsiębiorcom przestrzenie produkcyjne, usługowe i biurowe, działając w myśl idei: biznes przyciąga biznes.

W latach 2019 – 2021 miasto Toruń, za pomocą Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, sprzedało 82 nieruchomości, pozostające w portfolio inwestycyjnym miasta, które to skutecznie CWB prezentowało potencjalnym inwestorom. To pokazuje potencjał i skalę zainteresowania lokowaniem biznesu właśnie w Toruniu.

Pozostałe aktualności

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych…
Magazyn Forbes opublikował wyniki tegorocznego rankingu 100 Największych Polskich Firm…
Co kryje się pod nowym projektem Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu? Jest to blog prowadzony w…
Koniec lata i początek jesieni to miejska ofensywa sprzedażowa. Toruń wystawia na sprzedaż…